احسن‌الله شیرکوند

والیبالیست

 
احسن‌الله شیرکَوَند متولد 27 اسفند 1359 در ورامین، سابقه بازی والیبال در تیم های ملی و باشگاهی ایران را از سال 1367 را در کارنامه دارد. او در طول 3 دهه بازی والیبال عناوین تیمی و انفرادی زیادی کسب کرده است. نام شیرکوند در سال‌های اخیر با شهر ورامین گره خورده است و هواداران والیبال این شهر به او لقب اسطوره ورامین را داده اند.
شیرکوند با تیم‌های باشگاهی مختلف قهرمانی جام باشگاه‌های والیبال آسیا را جشن گرفته و در چندین دوره همراه با تیم‌های ملی جوانان، امید و بزرگسالان پیروزی‌های زیادی را رقم زده است.
شیرکوند در رده باشگاهی سه مدال طلا و یک نقره در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا با پیکان تهران، دو مدال طلا در جام باشگاه‌های آسیا با ورامین، یک مدال نقره در جام باشگاه‌های آسیا با سایپا، یک مدال برنز در مسابقات جام باشگاه‌های جهان (2010) با پیکان، یک عنوان چهارمی در مسابقات جام باشگاه‌های جهان (2009) با پیکان، یک عنوان چهارمی در مسابقات جام باشگاه‌های جهان (2013) با متین ورامین در کارنامه خود دارد.
نایب قهرمانی بازی‌های آسیایی بوسان کره‌جنوبی، سومی رقابت‌های قهرمانی آسیا در سال 2003، 8 قهرمانی باشگاه‌های آسیا با تیم‌های صنام تهران، پیکان تهران، متین ورامین، شهرداری ورامین، 4 نایب قهرمانی باشگاه‌های آسیا با تیم‌های صنام تهران، پیکان تهران، سایپا و 2 دوره انتخاب به عنوان بهترین لیبروی آسیا به همراه پیکان تهران و یک دوره انتخاب به عنوان بهترین لیبروی جهان در جام باشگاه‌های جهان از جمله افتخارات شیرکوند است که او را از سایر هم پستی‌هایش متمایز می‌کند.
شیرکوند در رده ملی هم او همراه با تیم ملی ایران مدال نقره بازی‌های آسیایی 2002 ، مدال برنز مسابقات قهرمانی آسیا 2003 و مدال طلا AVC CUP 2008 را کسب کرده است.
این لیبروی با تجربه و پرافتخار تا سال 2013 که خولیو ولاسکو سرمربی تیم ملی والیبال ایران بود هم برای تیم ملی کشورش بازی کرد و در نهایت مصدومیت مانع ادامه کار وی در تیم ملی شد.
به عقیده خیلی‌ها اگر شیرکوند مصدوم نمی‌شد می‌توانست چند سال دیگر هم در سطح اول والیبال ایران بازی کرده و در ترکیب اصلی تیم ملی هم باشد.
احسن‌الله شیرکوند از خرداد 1393 به عنوان رئیس هیئت والیبال ورامین هم انتخاب شد.
افتخارات:
ملی:
مدال برنز مسابقات قهرمانی جوانان آسیا
مدال نقره مسابقات جام ملت‌های آسیا 2010
مدال نقره بازی‌های آسیایی 2002
مدال برنز مسابقات قهرمانی آسیا 2003
مدال طلا   AVC CUP2008
 
باشگاهی داخلی:
چهار عنوان قهرمانی با تیم پیکان تهران
دو عنوان نایب قهرمانی با تیم پیکان تهران
یک عنوان قهرمانی با تیم صنام تهران
یک عنوان نایب قهرمانی با تیم صنام تهران
دو عنوان نایب قهرمانی با تیم سایپا تهران
یک عنوان سومی با تیم شهرداری ارومیه
یک عنوان قهرمانی با تیم متین ورامین
یک عنوان قهرمانی با تیم شهرداری ورامین
 
باشگاهی بین‌المللی:
سه قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا با پیکان تهران
یک قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا با متین ورامین
یک قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا با شهرداری ورامین
یک نایب قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا با سایپا تهران
یک نایب قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا با پیکان تهران
یک عنوان سومی در جام باشگاه‌های جهان با پیکان تهران
یک عنوان چهارمی در جام باشگاه‌های جهان با متین ورامین
 
فردی:
بهترین لیبروی مسابقات انتخابی جوانان جهان
دو دوره انتخاب به عنوان بهترین لیبروی آسیا
یک دوره انتخاب به عنوان بهترین لیبروی جهان

 

home_productions_contact2